Niektoré veci sa musíme učiť po celý život. Sú slová, ktoré sa nám na jazyk derú o čosi ťažšie, prípadne ostanú nevyslovené. Často až keď býva neskoro, ľutujeme, že sme neurobili, alebo nepovedali čosi, čo by možno zmenilo celý náš život. Mali by sme sa viac snažiť. Viac ďakovať, viac odpúšťať, viac pomáhať… Aké slová a výrazy by mali mať čestné miesto v našom slovníku?

 

Ďakujem.

Čarovné slovíčko, ktoré by malo byť na dennom poriadku. Ruku na srdce, ako často vyjadrujete slová vďaky? Nezabúdame sa občas poďakovať a neberieme v živote veci ako samozrejmosť? Každý z nás sa ocitne v kolotoči povinností, no vytvorte si akýsi každovečerný ďakovný rituál a poďakujte v duchu za všetko, čo máte. A môžu to byť aj maličkosti 🙂

Prepáč.

Prepáč mi. Niekedy svojím konaním alebo slovami môžeme neúmyselne ublížiť ľuďom okolo seba. Často ani netušíme, že sme sa niekoho dotkli, sklamali, urazili či nahnevali… Niekedy postačí „obyčajné“ prepáč, no dôležité je, myslieť to úprimne, od srdca. Ospravedlnenie patrí k životu.

Mám ťa rád.

Povedzte to blízkej osobe, kolegovi, s ktorým sa vám dobre pracuje, rodičom, súrodencovi, jednoducho komukoľvek, na kom záleží. Nech osoba, vďaka ktorej sú vaše dni o čosi krajšie, vie, že vám na nej záleží a že má miesto nielen vo vašom živote, ale aj srdci.

Chýbaš mi.

Kde sú tie dni, keď sme spolu trávili kopec času? Spoločne strávené chvíle, či už úsmevné alebo tie menej, zocelia dvoch ľudí. Je úplne normálne, že ľudia prichádzajú a odchádzajú z našich životov, no spomienky nemožno vymazať. A hoci sa na vašom priateľstve podpísal zub času, alebo vás delí celý oceán, dnes našťastie jestvuje milión možností, ako dať druhej osobe najavo, že vám je úprimne ľúto za chvíľami, ktoré ste spolu prežili.

Si super.

Nešetrite pochvalou. Povedzme si to otvorene, nezahreje vás pri srdci, keď vás niekto pochváli? Keď vám niekto povie, že ste super šikovný, super vtipný, super milý, super priateľský, super spoľahlivý. Jednoducho SUPER. Povedzte to tým, o ktorých si to myslíte. Nečakajte na vhodnú príležitosť, proste to povedzte. Tá super osoba si zaslúži o tom vedieť, nemyslíte? 🙂

Pristane ti to.

Poškuľujete po kolegyni, neviete sa na ňu vynadívať? Dnes je akási iná, krajšia, vyzerá sviežo a oči jej žiaria? Alebo má novú blúzku, ktorá jej tak sekne? Povedzte jej to! Uvidíte, ako ju to poteší. My ženy totiž nevieme prijímať komplimenty a je najvyšší čas to zmeniť! Ozaj, aby som nezabudla, hovorte to aj sebe! Hoďte ráno pred odchodom z domu očkom do zrkadla a nešetrite komplimentmi! Povedzte si iba pre seba: dnes ti to pristane! Lebo tak ako vnímame samých seba, tak nás vnímajú ľudia navôkol.

Moja chyba.

Podobne ako prepáč. Všetci vieme, nie je jednoduché priznať si chybu. Ruku na srdce, koľkokrát ste pokračovali v hádke, hoci vám došlo, že pravdu má ten druhý? Ani za svet ste si vtedy nechceli priznať chybu, pričom je to normálne. Sme ľudia, nič ako dokonalosť neexistuje. Urobili ste chybu? Fajn, poučte sa z toho a posuňte sa ďalej. Za chyby sa platí, no nech vás vaše omyly nezožierajú do konca života. Niekedy postačí úprimné oľutovanie svojich skutkov.

Vážim si to.

Pripravil vám váš drahý raňajky, či navaril niečo chutné? Poupratoval, namontoval tie poličky, robí nákupy či vozí vás do práce? Poďakujte sa mu, hoci ide o maličkosť. Nech vie, že ste si to všimli a že dokážete oceniť jeho snahu. Môžete zavolať priateľke trebárs aj o polnoci, so slzami mumlať do telefónu o nevydarenom vzťahu a ona si vás vždy ochotne vypočuje? Povedzte jej, že si ju pre to vážite! Dajte najavo ľuďom, ktorých máte radi, že si vážite, že tu sú pre vás a že sú súčasťou vášho života!

Milujem ťa.

Kedy je ten správny čas na vyznanie svojich citov? A čo je to láska? – Prostunká rozprávka mnohorako rozprávaná. Láska je ako zvláštna úchylka, ktorá sa diagnostikuje až pri vytriezvení. No bodaj by sme z nej nikdy nevytriezveli! Preto nečakajte na vhodnú chvíľu či špeciálnu príležitosť. Povedzte to milovanej osobe ešte dnes, lebo už zajtra môže byť neskoro.