Liečivé bylinky mali vždy svoje pevné miesto v tradičnom čínskom a indickom lekárstve. Vo väčšine nemocníc sú predajne liečivých rastlín a konajú sa tam fytoterapeutické kurzy.

 

Ženšen

Najznámejšia čínska liečivá bylina, ktorá sa už niekoľko storočí používa ako univerzálny liek a utišujúci prostriedok. Kórejský a čínsky ženšen povzbudzuje nervovú sústavu a posilňuje imunitný systém. Takisto pomáha potlačiť fyzickú i psychickú únavu. Ženšen je považovaný za tzv. adaptogén, čo znamená, že na každého človeka pôsobí podľa jeho potreby. Stresovaného upokojuje, unaveného povzbudzuje.

Pupalka dvojročná

Olej zo semien tejto byliny, pochádzajúcej zo Severnej Ameriky, sa používa vo forme pupalkových prípravkov. Aktívnou látkou oleja je gama-linolénová kyselina. Pupalkové prípravky sa používajú pri liečbe ekzémov, pri predmenštruačných problémoch a bolestiach v hrudi.

Aloa

Z bodliakových listov tohto dužinatého sukulentu sa vyrábajú dva prípravky: aloaový gél, určený na vonkajšie použitie – na malé popáleniny a podráždenú pokožku a aloalová šťava, ktorá sa používa ako utišujúci prostriedok. O zázračných účinkoch aloy pri uzdravovaní poškodenej pokožky koluje úctyhodné množstvo ľudových príbehov.

Mäta

Pri varení sa používajú listy rôznych druhov mäty, najčastejšie na dochutenie jahňacieho mäsa a pri príprave zákuskov. Veľmi jemnú mätovú chuť dodáva jedlu hlavne mäta okrúhlolistá. Mäta podporuje trávenie a horúci odvar z mäty pomáha pri prechladnutí.