Kúpili ste si nové topánky, no radosť z nich vám pridlho nevydržala? Len čo ste sa vyzuli, zbadali ste nepekný otlak, ktorý navyše bolí? Keďže nám záleží na spokojnosti našich zákazníčok, nasledujúce riadky sú venované práve liečbe a prevencii otlakov.

Môže za to dedičnosť?

Bolestivé, ale inak neškodné otlaky kĺbov na palci nohy najčastejšie spôsobujú veľmi tesné topánky. U niektorých ľudí sa prejavuje väčší sklon k tvorbe otlakov ako u iných, preto sa nedá vylúčiť, že istú rolu tu  zohráva aj dedičnosť.

Koho postihuje?

otlaky sa najčastejšie tvoria ženám v strednom veku. Topánky na vysokom opätku a s úzkou špičkou situáciu iba zhoršujú. Korene tohto problému však tak u žien, ako aj u mužov často siahajú do detstva alebo do obdobia dospievania, keď nevenovali dostatočnú pozornosť výberu vhodnej obuvi. Mladé kosti sú pomerne mäkké, a preto sa bez väčšej bolesti ľahko deformujú. Až neskôr, keď kosti stvrdnú, začínajú sa ozajstné ťažkosti.

Ako ho odstrániť?

V ťažkých prípadoch možno otlak odstrániť jednoduchým chirurgickým zákrokom. Zvyčajne to však nie je potrebné, lebo bolesť možno zmierniť a niekedy až úplne odstrániť nosením plstených vložiek, ktoré sa prikladajú na otlaky, ako aj kožených vložiek do topánok a výberom vhodnej, nie tesnej obuvi.

Len čo sa objaví prvý príznak otlaku, snažte sa, aby sa ďalej nerozvíjal. Ak sa stav zhorší, požiadajte o radu lekára či lekárnika.