Ruky pútajú pozornosť okolia, sú našou vizitkou, a preto si v tomto článku povieme, ako sa zbaviť problémov s nechtami a ošetriť prípadné poranenia. Štiepenie, lámanie, či zažltnuté nechty, takmer každý z nás sa už počas života popasoval s podobným problémom. Obzvlášť ženy si dávajú na vizáži rúk viac záležať, no nie vždy poznajú účinné triky.

 

Biele škvrnky

Niektorým ľuďom sa z času na čas odrazu objavia na nechtoch malé biele škvrny, ktoré bývajú často dôsledkom malého poranenia kožtičky pod nechtom. Nemajte však obavy, sú úplne neškodné a pri postupnom raste nechtov sa strácajú.

Krehké nechty

Čo stojí za lámaním nechtov? Boli by ste prekvapení, ale často práve nesprávne stravovanie či zlý zdravotný stav. Pri podozrení, že príčinou je strava, zaraďte do svojho jedálnička viac chudého mäsa, rýb, čerstvého ovocia a zeleniny. Veľmi suché nechty bývajú takisto krehké, v takom prípade siahnite po špeciálnom kréme z lekárne a odporúča sa strihať si nechty úplne nakrátko, kým sa ich stav nezlepší.

Zažltnuté nechty

Možno si to ani neuvedomujeme, ale často tieto žlté sfarbenia spôsobuje lak na nechty, najmä ak sa nepoužíva podkladový lak. Škvrny sa strácajú s rastom novým nechtov.

 

Ryhy na nechtoch

Pozdĺžne ryhy na nechtoch sú zväčša dôsledkom malého poranenia alebo cysty v kožtičke pod nechtom. Ryhy sa môžu otvárať, čo je bolestivé a tiež sa zvyšuje riziko infekcie. Ak sa prst zapáli, navštívte lekára; inak udržiavajte nechty v čistote a zlomené časti odstrihnite.

Odlupovanie nechtov

Ustavičné máčanie rúk v čistiacich prostriedkoch môže spôsobovať odlupovanie horných vrstiev nechtov. Pri umývaní riadu používajte gumené rukavice a denne si natierajte okolie nechtov krémom na ruky.

Nechty s jamkami

Ak sa na nechtoch objaví sem-tam nejaká jamka alebo priehlbinka, ide o bežnú vec. Vzhľad vašich nechtov si môžete zlepšiť prípravkom na nechty s obsahom glycerínu a kyseliny boritej. Kým priehlbinky nezmiznú nepoužívajte lak na nechty ani odlakovače.

Dámy, ak sú vaše ruky zdravé a krásne, pritiahnite pozornosť okolia šperkom, ktorý ozdobí vaše prsty či zápästie a dá bodku za vaším outfitom. Našu ponuku šperkov nájdete tu.