Mnoho jedál by bez prísad vyzeralo úplne inak. Prísady dodávajú pokrmom farbu, zlepšujú ich štruktúru a spomaľujú kazenie. Majte na pamäti, že čerstvé potraviny nijaké prísady nepotrebujú. Väčšina balených potravín by však bez nich chutila mdlo a nevyzerala by ani trochu lákavo.

 

Glutamát sodný sa zvyčajne používa na zlepšenie chuti tých jedál, ktoré sú potravinársky upravené. V prírodnej podobe sa nachádza v množstve potravín, trebárs i v paradajkách, sardelách, čím im dodáva typickú výraznú chuť. Glutamát sodný pokladali za vinníka v prípadoch tzv. syndrómu čínskej reštaurácie, pretože po požití čínskeho jedla sa u postihnutých objavili príznaky zlej znášanlivosti potravín, typickým sprievodným javom bol opuch pier, podráždenie očí a zvracanie. Vedecké výskumy však zistili, že skutočným vinníkom nebol spomínaný glutamát, ale niektoré ďalšie prísady používané v čínskej kuchyni, napríklad kvasená sója či omáčky z kôrovcov. Dá sa kombinovať  so slanou i kyslou chuťou.

Jeho prirodzený výskyt je v rastlinách aj všetkých živočíšnych organizmoch, no vyskytuje sa aj v našom tele. Tak ako teda môže byť pre človeka škodlivý?

  • glutamát môže vyvolať poškodenie mozgu zvierat a človeka po priamom podaní do mozgu
  • konzumácia obrovských dávok (147 g denne!) nevyvolala po krátkodobom užívaní (6 týždňov) nijaké známky poškodenia mozgu
  • mozog má efektívny systém kontroly koncentrácie glutamátu v mimobunkovom priestore (hematoencefalická bariéra, gliové bunky)
  • koncentrácia glutamátu v mozgu nie je priamo závislá od koncentrácie glutamátu v krvi

Potraviny obsahujúce výrazné množstvo glutamátu sú v podstate návykové. Výrobcovia potravín to vedia a E621 pridávajú  najmä do potravín, ktorých chuť nie je až taká príťažlivá.

Je len na nás, či uprednostníme chuť byliniek, ktoré majú často antioxidačné či protirakovinové účinky a ich vôňa a chuť dodá jedlám nezameniteľnou arómu a pošteklí nás na jazyku.