Suchá pleť je hotovou nočnou morou! Krémujete a krémujete, no vaša pleť je samá šupinka? V úvode si však definujme pojmy. Pretože suchá pleť nie je to isté ako pleť dehydrovaná. Ako spoznáte rozdiel?

Keď je vaša pleť suchá, chýba jej kožný maz. Ako sa to prejavuje?

Tvár máte na dotyk zrazu drsnejšiu a odlupujú sa z nej šupinky odumretej kože. Je napnutá a krehká a zimné mrazy ani vykúrené miestnosti jej veru na kráse nepridávajú. Práve naopak.

Čo suchú pleť spôsobuje?

Faktorov je neúrekom. Nepotešíme vám, avšak môžu za to i gény. Alebo tiež nesprávna životospráva, znečistené ovzdušie a nešetrná, resp. nesprávna starostlivosť o vašu pleť.

Ako sa teda o suchú pokožku starať?

Kozmetické prípravky vyberajte starostlivo, majte na pamäti, že dôležitý je obsah, nie obal. To, čo vyhovuje vašej priateľke, nemusí vám a naopak. Uprednostnite prípravky obsahujúce regeneračné zložky, ktoré obnovujú a vyživujú kožné bunky. Ide najmä o vitamíny rozpustné v olejoch (A a E), mastné kyseliny alebo proteíny.

Naše rady

  1. Uberte teplotu v sprche. Sprchujete sa s horúcou, ba priam vriacou vodou? Vždy po sprche vám celá pokožka sčervenie? Chybu robíte práve tu. Horúca voda na vašu pokožku nepôsobí blahodarne, pretože na ňu rozpúšťa zvlhčujúce lipidy, a tým jej ešte viac škodia. Znížte preto teplotu.
  2.  Používajte jemný peeling. Vyberajte starostlivo a vaša pokožka sa vám poďakuje. Šetrný peeling vám suché miesta vyhladí, čím ich pripraví na lepšie vstrebávanie ďalších ošetrujúcich látok, ako napríklad telové mlieko.
  3. Doprajte si hutné krémy. Keďže suchej pokožke chýba prirodzený maz, nahraďte ho! Medzi favority patria kakaové, mangové alebo bambucké maslo, ktoré s vašou pokožkou dokáže hotové zázraky!
  4. Olelujte. Olelujte. Olelujte. Chcete zvýšiť účinnosť svojho obľúbeného telového krému? Pridajte doň pár kvapiek arganového oleja a uzamknete tak v pleti vlhkosť a zaobstaráte jej lipidy.

 

Keď je vaša pleť dehydrovaná, chýba jej voda.

Máte v tvári pocit napätia, vrásky sú čím ďalej výraznejšie, robia sa vám drobné šupinky? Pleť je zmiešaná, mastná i suchá zároveň? Tak toto sú príznaky, že vaša pleť potrebuje vodu!

Prečo máte tieto príznaky?

Žiaľ, počasie a jeho výkyvy neovplyvníme. Práve ono sa môže do značnej miery podpisovať na vašej pleti, ale ruku na srdce: pijete dostatok tekutín?

Čo vám pomôže?

Hydratačné gély a krémy s vyšším obsahom vody. A samozrejme apelujeme na pravidelný pitný režim. Pite čistú alebo minerálnu vodu, nesladené čaje pravidelne počas dňa! Výsledok na seba dlho nenechá čakať.

Naše rady

  1. Zavlažujte. Znie to šialene? Áno, trochu sme to pritiahli za vlasy. Máme na mysli, zavlažujte zvnútra, a teda snažte sa vypiť aspoň 8 pohárov čistej vody za deň. Nezabúdajte ani na konzumáciu vlašských orechov, lososa a do varenia pokojne pridávajte pár kvapiek olivového oleja. Obsahujú totiž esenciálne mastné kyseliny, ktoré zabraňujú úniku vody z kože.
  2. Čistite svoju pleť šetrne. Nízke teploty a vietor môžu spôsobiť, že sa vám voda z vrchnej časti kože odparí a vy ju musíte dostať späť! Používajte preto prípravky s kyselinou hyalúronovou, ktorá sa ukrýva v nejednom kozmetickom tégliku.
  3. Obnovte kožnú bariéru. Práve dehydratácia oslabuje spomínanú vrchnú kožu, ktorá je potom na pohľad i na dotyk vysušená. Posilnite ju starostlivosťou s vitamínmi C, B a E.
  4. Vyberte si hydratačný krém. Pamätajte si však, že vaša pleť potrebuje vodu, nie olej! Uprednostnite preto prípravky s glycerínom, ktorý pokožku doslova napumpuje vlahou a pomáha ju tam udržať.